Német Klaudió: A rebellis Csubela Ferenc – könyvbemutató

Kassa, Márai Sándor Emlékkiállítás – Mäsiarska 35.
2022. 10. 20.
18:00
2022. 10. 22.
20:00
KIKELET Kassa
Ingyenes

Sokunkat foglalkoztat a magyar történelem, a 20. századi történelem, viszont hajlamosak vagyunk elsiklani a kisebbségi történelem, magyarán a Trianon után kialakult magyar kisebbségi közösségek sorsa felett. Hogyan vált egyáltalán közösséggé olyan embertömeg, amelynek regionálisan Trianon előtt nem voltak kapcsolódási pontjai? Kik voltak egyáltalán a „zászlóvivők” és a szervezés „motorjai”? Milyen tényezők határozták meg vagy milyen ideológiák hatották át a felvidéki, erdélyi és vajdasági magyarok életét?

Vajdasági kitekintéssel fogunk e kérdésekre választ keresni, s elsősorban a 20. század második felének történetét vizsgálva. Egy olyan vajdasági magyar embert fogunk bemutatni, aki a maga egyedi életútján keresztül a titói Jugoszlávia és az abban szocializálódó Vajdaság magyar közegének hétköznapjaiban is végigkalauzol.

Csubela Ferenc (1937-1995) közéleti szerepe elsősorban a délszláv háborúk kirobbanásakor csúcsosodott ki, amikor az erőszak és a vajdasági magyar férfiak elhurcolása ellen emelte fel szavát. Mi előzte meg mindezt? Mi jött utána? Német Klaudió könyvéből és annak kassai bemutatóján kiderül.

Német Klaudió (szül. 1998) a bácskai Ómoravicáról / Bácskossuthfalváról származik, aki alapfokú történészi képzettségét a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán sajátította el. Jelenleg a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem történész-hallgatója, mellette pedig a Monográfia Helytörténeti Egyesület elnökségi tagja, illetve a Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság Ellenőrző Bizottságában is mandátummal rendelkezik.

Kulturális-közéleti tevékenységét tekintve érdemes kiemelni, hogy a PROKON Ifjúsági Szervezet topolyai alapszervezetének volt az elnöke több éven keresztül. Csubela Ferencről készítette el első történeti-életrajzi munkáját A rebellis Csubela Ferenc (2021) címmel, aki elsősorban a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) alapító elnökeként él a kollektív emlékezetben.

A szerzővel Czáboczky Szabolcs beszélget.